ПОСЕТА ЛАФАРЖ БЕОЧИНСКОЈ ФАБРИЦИ ЦЕМЕНТА

Датум: 20. April 2022 01:01 Категорија: Новости

ПОСЕТА ЛАФАРЖ БЕОЧИНСКОЈ ФАБРИЦИ ЦЕМЕНТА
Ученици осмих разреда ОШ ,,Јован Грчић Миленко”, са наставницом хемије Виолетом Ћулибрк, наставницама физике Горданом Пантелић Килибарда и Лидијом Вукосављевић, као и директором Драганом Митићем и помоћником директора Радмилом Јовановић, били су гости Лафарж БФЦ у среду и четвртак, 13. и 14. априла 2022. године. У организацији менаџера фабрике Снежане Петровић осмаци су имали прилику да се упознају са занимањима којима се баве запослени у фабрици што је веома корисно јер се они управо налазе пред избором средње школе и свог будућег занимања. Најпре смо упознати са строгим безбедносним правилима у кругу фабрике, ко што су кретање у оквиру жуте траке, неопходно ношење заштитне опреме и слично. За забавни, али и веома поучан део кроз игру склапања речи, а затим и квиз, били су задужени аниматори Слађа и Мики. Кроз квиз о фабрици подсетили смо се да је фабрика настала далеке 1839.године, а да ове године слави 183. рођендан, као и да се Лафарж БФЦ зове већ 20 година, а да је све време симбол фабрике слон. Сазнали смо да је основна компонента цемента клинкер и да фабрика има 3 силоса за клинкер, а 8 силоса за складиштење цемента. Сазнали смо да је лабораторија Лафарж фабрике цемента већ 13 година на водећем месту, тј. да је проглашена за најбољу лабораторију у Европи. Интересантна је чињеница да је после воде на планети Земљи најраспрострањенији управо бетон који се прави од цемента, пека и воде. Освежили смо знање о обновљивим и необновљивим изворима енергије, као и врстама отпада. Сазнали смо да једно дрво може дрво може да расхлади као 10 собних клима и посадили два дрвета у кругу фабрике: пирамидални храст и коврџаву врбу да нас у будућности подсете на ову посету фабрици.
Сазнали смо нешто ново, а нечега смо се подсетили, задовољни и срећни завршили смо ову посету. Захваљујемо се руководству Лафарж БФЦ на овом занимљивом и садржајном искуству, а наравно и на поклонима који су нас веома пријатно изненадили. Настављамо сарадњу и ускоро се поново видимо.