ДАБАР

Датум: 27. Decembar 2018 09:30 Категорија: Новости

ДАБАР
Дабар је међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености за ученике основних и средњих школа. Његов главни циљ је повећање интересовање ученика за рачунарство и информатику. Желимо да покажемо да рачунар није само средство за комуникацију, претраживање интернета, обраду текста, слушање музике и гледање филмова. Рачунар је неисцрпан извор занимљивих логичких проблема, због чега рад на рачунару никада није досадан.
Такмичење је намењено ученицима заинтересованим за различите области рачунарства и информатике. Нагласак је на програмирању и техничким знањима, али и општим тема и решавању конкретних проблема.
Такмичење се одвија у четири категорије, које су везане за узрасту ученика и разред који похађају:
1. Дабарчић (5. до 6. разреда основне школе);
2. Млади Дабар (7. до 8. разреда основне школе);
3. Дабар (1. и 2. разред средње школе);
4. Старији Дабар (3. и 4. разред средње школе).
Циљеви такмичења ,,Дабар”?
• Побољшање и унапређење информатичких вештина;
• Ширење и популаризација рачунарства и информатике;
• Упоредити знање из области рачунарских наука и информационих технологија између ученика у Србији и Европи;
• Откривање даровитих ученика из информатике;
• Промоција социјалног контакта између младих људи из различитих школа и порекла.
На занимљив и интерактиван начин кроз ово такмичење ученици се упознају са областима рачунарства и информатике. Питања су тако концепирана да код ученика развијају вештине решавања проблема, алгоритамски начин размишљања, логичко решавање проблема, правилну употребу информационих технологија и њен утицај на друштво.  Ученици кроз ово такмичење сазнају на који начин решавање проблема може бити занимљиво и забавно.
Такмичење је први пут организовано у Литванији 2004. До сада организовано у више од 20 земаља широм света. У Србији се први пут организује ове године у сарадњи са АЦМ Словенија и Универзитетом у Љубљани.
Републички ниво Међународног такмичења из рачунарске и информатичке писмености ,,Дабар“ за школску 2018/2019. годину је реализован 15. децембра 2018. године у следећим центрима и школама:
Београд – Математичка гимназија, Нови Сад – Електротехничка школа “Михајло Пупин”, Ниш – Гимназија Бора Станковић и Крушевац – ОШ “Драгомир Марковић“.

Нашу школу су представљали ученици Сергеј Миливојевић 5-5 и Никола Германац 6-5.
У конкуренцији 300 ученика из Србије Никола Германац је освојио 2 место а Сергеј Миливојевић 12.
Честитамо ученицима на постигнутом успеху и желимо пуно среће у даљем раду!

Наставница информатике Жана Пушић